SEZNAM ZVÍŘAT - OKAPI
23.12.2006

 

 

Třída:Savci

Řád: Sudokopytníci

Čeleď: Žirafovití

Původní výskyt: Střední Afrika

 

Stav: Menší ohrožení 

 

Prostředí: Tropický deštný prales.

  

 

 

 ZAJÍMAVOSTI:

  1. Je menší než žirafa, ale má také dlouhý krk.
  2. Žere listy, bobule a má dlouhý jazyk pokrytý rohovinou.

 

Okapi (Okapia johnstoni) je nejbližší příbuzný žiraf. Jeho přirozeným prostředím jsou deštné pralesy okolo řeky Kongo v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo. Byl znám jen domorodcům až do roku 1901, díky této zvláštnosti si ho za svůj emblém vybrala mezinárodní kryptozoologická společnost.

Okapi mají tmavá těla s výraznými bílými pruhy na zadních nohou. Tvar těla je podobný žirafímu až na to, že okapi mají mnohem kratší krk. Oba druhy mají velmi dlouhý (okolo 45 cm), flexibilní, modrý jazyk kterým česají listí a poupátka ze stromů. Jazyk okapi je dost dlouhý na to, aby si jím umyl oční víčka a vyčistil uši, je to jediný savec schopný olíznout si vlastní uši. Samci mají malé, kůží pokryté růžky.

Okapi jsou 2 až 2,5 metru dlouhé a 1,5 až 2 metry vysoké v kohoutku. Váží mezi 200 a 250 kilogramy.

Kromě poupat a listí jedí okapi ještě trávu, ovoce, houby a kapradí.

Okapi jsou převážně noční tvorové žijící samotářský život, schazející se pouze kvůli rozmnožování. Matka rodí maximálně jedno mládě. Novorozeně váží okolo 16 kg, březost trvá 421 až 457 dní. Mládě je kojeno matkou až 10 měsíců a dosahuje dosělosti mezi čtvrtým a pátým rokem života.

Sice nejsou označeni jako ohrožený druh, přesto jsou však omezováni ničením jejich obytného prostoru a pytlačením.

Druhové jméno (johnstoni) pochází od cestovatele Sira Harryho Johnstona, který vedl expedici do pralesa Ituri, při které se poprvé povedlo odchytit živý exemplář Okapiho. Okapi je také posledním pozústatkem třeťohorných žiraf. Kvúli tomu je typická živoucí fosílie.