SEZNAM ZVÍŘAT - LOS
23.12.2006

 

 

Třída:Savci

Řád: Sudokopytníci

Čeleď: Jelenovití

Původní výskyt: Severní Amerika

 

Stav: Menší ohrožení 

 

Prostředí: Boreální lesy:

 

 

 

 ZAJÍMAVOSTI:

  1. Los může zůstat pod vodou až 30s.
  2. Stahují sek vodě kvůli vlkům. 

Los je největší savec čeledi jelenovitých. Žije v severních lesích Evropy, Asie a Ameriky. Je původním zvířetem i ve střední Evropě, kde byl však do 15. století vyhuben. Dnes opět do ČR přichází od severu. Je celoročně chráněn.Obsah

Dospělý samec, (býk) : váha 220 - 450 kg (výjimečně i přes 500 kg), délka těla 2 - 3 m, výška v kohoutku 180 - 235 cm.

Losice : celkově menší, váží 275 - 375 kg.

Losi mají šedohnědou až černou srst, na krku jim vyrůstá hříva. Velká protáhlá hlava je zakončena silným přečnívajícím horním pyskem. Losi jsou dobře vybaveni pro pohyb v měkké půdě. Jejich nohy vybavené roztažitelnými spárky mají velkou našlapovací plochu. Dobře plavou. Paroží losího býka může vážit až 20 kg a dosáhnout rozpětí 160 cm. Tvarem připomíná lopaty. Losi ho každý rok shazují. Dožívají se až 20 let.

Dospělosti dosahují losi ve 2,5 letech. Říje probíhá od srpna do října, obvykle v září. Doba březosti je okolo 36 týdnů, samice rodí 1 až 3 mláďata, která kojí asi 4 měsíce.

V létě se losi zdržují ve vlhkých biotopech s bohatými porosty v okolí vody. Živí se listy bříz, vrb a jeřábů, vodními a bažinnými rostlinami. V zimě dávají přednost sušším stanovištím. Býci žijí osaměle, samice s mláďaty v malých skupinách.

Los byl v Česku vyhuben už v průběhu středověku. V roce 1957 byl v severních Čechách zaznamenán výskyt jedince migrujícího z Polska. Koncem 70 let 20. století se u Nové Bystřice v jižních Čechách losi poprvé od svého vyhubení v Česku opět rozmnožovali. V 80 letech migrovalo asi 10 jedinců mezi Třeboňskem a Šumavou.