SEZNAM ZVÍŘAT - LEV
23.12.2006

 

 

Třída:Savci

Řád: Šelmy

Čeleď: Kočkovití

Původní výskyt: Afrika

  

Stav: Zranitelný

 

Prostředí: Savana

  

   

 

 ZAJÍMAVOSTI:

  1. Lví řev jde slyšel na vzdálenost osmi kilometrů.
  2. Lev je označován jako král zvířat.
  3. Nemá žádné přirozené nepřítele.

 

Lev pustinný (lat. Panthera leo) je nejznámějším zástupcem velkých koček. Znali ho již Egypťané, Řekové a Římané. Opředli ho mnoha skazkami a bajkami, z nichž mnohé se udržely až dodnes.

Takzvaný král zvířat žije ve stepích a savanách hustě porostlých křovinami. Jeho písková barva srsti dokonale splývá se sluncem zažloutlou trávou. Loví hlavně zebry, antilopy, buvolce, prasata bradavičnatá, žirafy, mláďata hrochů a slonů, ale sní i ptáky, myši, hady, ještěrky, dokonce i kobylky a mnohdy nepohrdne ani zdechlinou. Lev také často odežene od kořisti levharta, geparda, nebo hyeny. Opačně může být lví smečka, pokud v ní není samec, obrána o kořist hyenami.

Na rozdíl od jiných kočkovitých šelem je to velmi společenské zvíře. Tvoří většinou smečky o 7–10 členech. I když si ho mnozí představují jako krutého lovce, dnes je situace spíše opačná – některé druhy lvů jsou na samém pokraji vyhubení. Lev se při lovu většinou snaží svou oběť zachytit drápy a stáhnout ji k zemi. Menším zvířatům potom prokousne shora krk, u větších mu nezbývá, než jim krk sevřít čelistmi zespodu. Ne vždy je však úspěšný. Pokud není dostatečně rychlý, potenciální oběť mu může utéci. Lov je často kolektivní záležitostí lvic a mladších lvů, což jim umožňuje ulovit i velká zvířata. Staří lvi hájí teritorium. Velikost teritoria lví smečky se pohybuje asi od 150–400 km2 a je ovlivňována množstvím kořisti, která se v dané oblasti vyskytuje. Denní spotřeba masa je 5 až 8 kg, ale naráz dokáže spořádat až 30 kg, potom několik dní odpočívá a tráví.

Mohutné dunivé řvaní lvů není nic jiného než upozornění cizím lvům, že oblast je obsazena a že jsou připraveni ji bránit proti vetřelci.

Doba březosti je 100–119 dní. Samice obvykle rodí dvě až tři mláďata, ale někdy jich může být až šest. Ta jsou po narození jen asi třicet centimetrů dlouhá a váží 2 kilogramy. V prvních dvou týdnech jsou slepá a samice se o ně musí velmi pečlivě starat. Neustále je olizuje a po celý první měsíc se od nich nevzdaluje. Lev je dobrý otec a lvici v té době zásobuje masem, aby se nemusela vzdalovat. Lvíčata mají totiž mnoho nepřátel. Nejnebezpečnější je hyena, která slídí po opuštěných lvíčatech a s velkou oblibou je požírá. Lvíčata jsou na rozdíl od jednobarevných rodičů skvrnitá. S postupem věku skvrny mizí a později začíná mladým samcům vyrůstat hříva, která samce bude chránit před zraněním v soubojích. Lvíčata pohlavně dospívají po dvou letech. Samec dorůstá délky 2,4 až 3,3 m a dosáhne hmotnosti 150 až 250 kg. Samice je menší, dorůstá délky 2,4 až 2,7 m a dosáhne hmotnosti 120 až 180 kg. V přírodě se dožívá 15 let, v zajetí výjimečně až 30 let.

Lvi byli ještě před několika staletími hojně rozšířeni v Africe a v Asii, dokonce i v jižní Evropě, avšak po celá staletí byli pronásledováni lidmi a dnes je již jejich populace podstatně menší. V Asii dnes lev žije již pouze v indické rezervaci Gírský les.