SEZNAM ZVÍŘAT - KOZOROŽEC
22.12.2006

 

 

Třída:Savci

Řád: Sudokopytníci

Čeleď: Turovití

Původní výskyt: Alpy, Kavkaz 

 

Stav: Ohrožený 

 

Prostředí: Horský biom

 

 

 

 ZAJÍMAVOSTI:

  1. Kozorozi jsou skvělí v horském prostředí a mnohdy na ně nikdo nemůže.
  2. Pro útok používá zadní nohy, ve kterých má sílu a obratnost. 

 

Kozorožec kavkazský Capra caucasica obývá západní část Kavkazu. V přírodě je více než ostatní druhy kozorožců ohroženi vyhubením. Žije v oblastech, kde jsou silné nepokoje a nelze je účinně chránit před lovem. Ani odborníci z ruských zoologických zahrad nemají přehled o jeho skutečných stavech v přírodě. Způsobem života i velikostí se podobá kozorožci horskému. V zajetí je chován vzácně jen v několika zoologických zahradách. U nás největší stádo drží ZOO Olomouc, která byla pověřena i vedením jejich mezinárodní chovné knihy.
Kozorožec horský Capra ibex obývá hornaté oblasti v Evropě, Asii a Severní Africe. Rozděluje se do čtyř subspecií z nichž tři se vzácně chovají v zajetí. Kozorožec alpský C.i. ibex obývá Alpské masívy. Kozorožec sibiřský C.i. sibirica žije od Afghánistanu a Pákistánu až po Mongolsko. Kozorožec núbijský C.i. nubiana je rozšířený na blízkém východě a severovýchodní Africe. Žijí na horských loukách v nadmořských výškách 2000-4000 metrů. Samci váží 70 až 120 kilogramů a mají mnohem mohutnější rohy než samice. Ty dosahují váhy jen okolo 40-50 kg. Živí se trávou, listím a výhony keřů, mechem a lišejníky. Žijí ve větších tlupách do 50 jedinců. Dospělí samci se sdružují do zvláštních tlup nebo jsou samotáři a k samicím se přidávají pouze v období říje. Ta probíhá od prosince do ledna. Samci spolu o samice bojují. Silné údery rohů jsou slyšet velmi daleko. Jen málokdy dochází k poranění protivníka.
Kozorožci se chovají ve skupinách v prostorných venkovních výbězích. Velkou výhodou jsou přírodní skály, na kterých vynikne ladnost jejich pohybů. Jinak se jim musí zbudovat skály umělé. Ubikace není nutná, potřebují jen přístřešek kam se mohou schovat za deště nebo při sněžení. Oplocení musí měřit alespoň 3-3.5 metru, aby je nepřeskočili. Samice je březí přes 5 měsíců a mivají většinou jen jedno mládě. Mláďata se rodí v květnu a červnu. Dospívají ve věku okolo dvou let. Krmí se jemným senem, trávou, větvemi listnatých stromů a keřů. Přidává se jim mrkev, krmná řepa, mačkaný oves a granulovaná krmiva.