PRŮVODCE HROU
28.12.2006

 

Text převzat z programu Scorpion's WinCheater.

 

1) Úvod

 

Zoo Tycoon je hra, která vyžaduje dostatečnou péči a schopnost zvládnout skoro 50 druhů nejrůznějších druhů zvířat. Mezi ně se řadí i Homo Sapiens - druh, který je proslule těžký zvládnout a jehož radost může být zaručena pouze přes poctivou snahu a neustálou ostražitost. Ve hře máte také za úkol vydělávat tuny a tuny peněz. Tento strategický průvodce je přehled o Zoo Tycoon. Popisuje klíčové věci, které musíte udělat pro vítězství ve hře bez ohledu na to, zda hrajete jedno ze scenárií, nebo jenom tzv. "freeform game“, kde není vytyčen žádný úkol.

 

Jedním z hlavních bodů je radost. A to jak u lidí, tak i u zvířat. Pak se podíváme na estický vzhled zoo a na finance. Dočtete se také o krátkém rewiew technických informací. Po přečtení tohoto "strategy guide“ budete mít všeobecný přehled o hře a o jejím úspěšném dohrání.

 

 

 

2) Důležitost radosti

 

 

Jak asi všichni víme ze života, radost je ... radost není jednoduchá. Váš hlavní cíl v Zoo Tycoon je mít všechna zvířata a všechny lidi šťastné. A stejně jako v životě není to nic jednoduchého. Hlavní zásada, kterou budete muset dodržovat při dělání lidi šťastnými je :

 

 

Lidé jsou šťastní, pokud jsou šťastná i zvířata.

 

 

Stručně řečeno, jestli se zvířata nebudou cítit radostně, ani ostatní atrakce radost lidem nedodají. Jsou-li zvířata šťastná, jsou takoví i lidé a to i když jsou unavení, žízniví, hladoví a nutně potřebují sprchu. Nejste určitě nikdo neinteligentní a tak pochopíte, že radost zvířat je pro vás životně důležitá. Tak jako tak jsou to právě zvířata, ze kterých se vám dostává nejvíce peněz.

 

 

 

3) Co dělat aby byla zvířata šťastná ?

 

 

Tajemství v dělání zvířatům radost spočívá ve vybudování příslušného místa, kde budou žít, co nejvěrnějšího podmínkám z prostředí jejich původu. Také je důležité starat se o zvířata po stránce dobrého jídla a dobré zdravotní péče (k tomu jsou tzv. "zookeepers“) a také udržování čistoty v daném prostředí (tzv. "maitenance worker“).

 

Dávejte pozor na to, že některá zvířata jsou více vybíravá ve svém okolí než ostatní ! Je těžké udržovat relativně inteligentní zvíře (exotická kočka nebo některé druhy opic) šťastné. Platí zde pravidlo, že se býložravci adaptují lépe než masožravci. Většina zvířat potřebuje k radosti společnost jiných zvířat a hlavně býložravci potřebují společnost i jiných druhů zvířat (např. zvěř z africké savany).

 

Jste-li úspěšný v uspokojování zvířecích potřeb, většinou se vám odmění rozmnožováním. Je důležité si uvědomit, že nové mládě poskytuje radost všude okolo a také může být prodáno za účelem vysokého zisku. Může to znít možná nemilosrdně, ale moc zvířat v jednom výběhu je také na škodu. Vede totiž k tomu, že ostatní zvířata mají málo prostoru a to vám také dají patřičně najevo. Každé zvíře potřebuje přeci trochu místa jenom pro sebe.

 

POZNÁMKA - V Zoo Tycoon mezi sebou úzce souvisí peníze a radost. Za peníze si můžete radost koupit (investováním do hraček pro zvířata apod. ); a radost zvířat přináší peníze. Šťastná ZOO je také zisková ZOO.

 

 

 

4) Co dělat aby byli lidé šťastní ?

 

 

Lidé přišli do vaší ZOO za určitým účelem, nebo ne ? Chtěli vidět zvířata. A nechtěli je vidět prašivá, zchátralá a žalostná. Chtěli vidět všechny exponáty pěkné a živé, v dobré náladě. Opět je zde uplatněno pravidlo číslo jedna : šťastná zvířata znamenají i šťastné návštěvníky.

 

Ale ovšemže k lidské radosti nestačí jenom to. Lidé mají rádi krásu a vaši ZOO budou hodnotit také podle estetického vzhledu. Ošklivá ZOO snižuje radost návštěvníků a tzv. "zoo rating“; jak byste mohli předpokládat, poházené odpadky a špinavé odpadkové koše jsou špatnou památkou, která může vést k neblahým myšlenkám lidí ("Tato ZOO je špinavá“). Pakliže si budete myslet, že šťastní lidé znamenají více lidí, což znamená více odpadků, rychle si uvědomíte, že se věci daleko zkomplikovaly. Je relativně snadné okrášlit vaši ZOO pomocí kytek, stromů, záhonů, soch a fontánek, ale špatný "odpadkový systém“ může vše zničit.

 

Lidé se také rádi baví. Přestože zvířata jsou hlavním zdrojem zábavy ve vaši ZOO, není na škodu poskytnout přídavné atrakce investováním do jiných budov (např. Zvířecí divadlo nebo Kolotoč).

 

Lidé také rádi jí. Potom co se najedli, se chtějí napít a vzápětí potřebují na záchod. Nejjednodušší jak zjistit, co kdo potřebuje je otevřít si návštěvníkův informační panel kliknutím na onoho návštěvníka.

 

TIP - Snažte se maximálně využívat zvířecí informační panel (kliknutím na zvíře). Nechte ho otevřený při stavění nového výběhu a odkazujete se na rady Zookeepera. Horní část panelu ukazuje, jak je exponát šťastný. Důležité je aby se barva čáry neměnila. Musí být stále zelená ! Radost zvířat je v Zoo Tycoon prioritou číslo jedna.

 

 

5) Kdo jsou tito lidé ?

 

 

Lidé ve vaší zoo jsou v rozdílných skupinách. Tady je pouze pár faktů, co a jak dělat, abyste měli obecný přehled.

 

Lidé ve vaší zoo jsou rozděleni do dvou kategorií : zaměstnanci zoo a návštěvníci. Existují tři typy zaměstnanců.

 

 

a) Zookeepers

 

 

se starají o zvířata a udržují jejich výběhy čisté. Musí být schopni se rychle dostat k výběhům, takže při stavbě výběhu dávejte extra pozor na to, kam umístíte bránu. Schopnosti zookeeperů se mohou zlepšit po tom, co jste investovali do určitého výzkumu a vývoje. Za $800 měsíčně jsou nejlépe placeným personálem v zoo. Jsou velmi důležití, ale ze začátku každé mise vám patrně budou klást problémy s penězi.

 

 

b) Maintenace workers

 

 

udržují zoo v čistotě od odpadků. Opravují ploty a klece u výběhů. Také tady můžete zlepšit jejich schopnosti investováním do výzkumu a vývoje.

  

c) Tour Guides

 

 

zlepšují radost lidí poskytováním informací o výbězích. Jsou celkem drazí za $500 měsíčně a tudíž jsou něco více luxusního. Je moudré je nechávat až na později, až budete mít více peněz. Ani zde není výzkum a vývoj k ničemu.

 

Převážná většina lidí ve vaší ZOO budou návštěvníci ZOO (jestli ne, tak jste někde udělali hrubou chybu). A tito lidé nejsou stvořeni stejně. Když se pomocí zoomu maximálně přiblížíte a budete chvíli sledovat pár jedinců, uvidíte, že jsou rozděleni do čtyř skupin : muž, žena, chlapec a dívka.

 

Každý z těchto typů má svoje oblíbenosti, a co víc - dospělí (muž a žena) mají jiné oblíbené věci od dětí. V celkovém součtu, každý jedinec má svoje oblíbené zvíře; když toto zvíře vidí, rychle se zvedne jeho radost. Učinit každého v ZOO šťastným je tedy opravdová výzva.

 

Poznámka - pomocí výzkumu a vývoje můžete stavět Zvířecí domy, které obsahují různé formy života (každý z nich se počítá jako atrakce). Poskytováním informací o zvířatech ve vaší ZOO se může počítat jako zábava. Najímání tour guides má příznivý efekt na radost návštěvníků.